Katedra Lingwistyki Stosowanej
Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej
oraz
Lubelskie Koło
Polskiego Towarzystwa Neofilologicznego
serdecznie zapraszają do udziału w konferencji naukowo-dydaktycznej
Polskiego Towarzystwa Neofilologicznego,
która odbędzie się w formie zdalnej lub hybrydowej w Lublinie
w terminie 27-29 maja 2021 r.
Temat konferencji:
Sprawności i podsystemy w nauce języka obcego
Nauka języka obcego polega na zapoznawaniu uczących się z różnymi jego elementami, które składają się na sprawności i podsystemy. Wiąże się to z równoczesnym rozwijaniem kompetencji komunikacyjnej i lingwistycznej, a tym samym z usystematyzowanym kształtowaniem wśród uczących się języka umiejętności wykorzystywania środków językowych w realizowaniu różnorakich funkcji komunikacyjnych. Efektywne przyswajanie poszczególnych podsystemów i stosowanie wiedzy o nich na poziomie receptywnym, jak też produktywnym w ramach sprawności językowych jest w znaczącym stopniu uwarunkowane dokonywanymi przez nauczyciela wyborami w zakresie metod, technik i materiałów nauczania, a także jego własnymi teoriami personalnymi. Nauczanie i uczenie się sprawności i podsystemów jest również przedmiotem dociekań empirycznych wyjaśniających specyfikę tych procesów i pomagających w diagnozowaniu występujących w tym obszarze trudności.
Serdecznie zapraszamy wszystkich Państwa do zapoznania się ze sprawozdaniem z jubileuszowego kongresu PTN, który miał miejsce w Poznaniu w dniach 9-11.09.2019 (pobierz). Życzymy miłej lektury.
Konferencja naukowo-dydaktyczna Polskiego Towarzystwa Neofilologicznego
Ocenianie i ewaluacja w uczeniu się i nauczaniu języków obcych
SPRAWOZDANIE
W dniach 10-12 września 2018 r. w Krakowie odbyła się doroczna konferencja Polskiego Towarzystwa Neofilologicznego, zorganizowana przez Zarząd Główny PTN, Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Instytut Neofilologii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej. Honorowy patronat nad konferencją objęły Radio Kraków oraz czasopismo dla nauczycieli Języki Obce w Szkole.
Przewodnim tematem konferencji było Ocenianie i ewaluacja w uczeniu się i nauczaniu języków obcych, a o wysoki poziom obrad zadbał Komitet Naukowy w następującym składzie: prof. UAM, dr hab. Krystyna Droździał-Szelest (Zarząd Główny PTN, UAM w Poznaniu), dr Melanie Ellis, (Uniwersytet Pedagogiczny, Kraków), dr hab. Anna Jaroszewska (Zarząd Główny PTN, Uniwersytet Warszawski), Prof. dr hab. Katarzyna Karpińska-Szaj (przewodnicząca PTN, UAM w Poznaniu), prof. dr hab. Hanna Komorowska (Uniwersytet SWPS, Warszawa), dr hab. Waldemar Martyniuk (Uniwersytet Jagielloński, Kraków), prof. dr hab. Władysław Miodunka (Uniwersytet Jagielloński, Kraków), dr Brian North (Eurocentres, Zurich, Szwajcaria), prof. dr hab. Urszula Paprocka-Piotrowska (Zarząd Główny PTN, KUL), prof. dr hab. Mirosław Pawlak (Zarząd Główny PTN, UAM w Poznaniu, PWSZ w Koninie), dr Marcin Smolik (Centralna Komisja Egzaminacyjna, Warszawa).
Konferencja odbędzie się w dniach 10-12 września 2018 r. w Krakowie, a tematem wiodącym konferencji będzie problematyka związana z ocenianiem i ewaluacją.
Zgłoszenia z propozycjami tematów referatów/warsztatów wraz z abstraktami (150-200 słów) należy przesyłać na adres: konferencja.ptn2018@gmail.com do 10 kwietnia 2018 r. Informacja o akceptacji/odrzuceniu tematu referatu/warsztatu zostanie przekazana Państwu do dnia 10 maja 2018 r. (czytaj więcej).