Wydział Nauk Humanistycznych Uniwersytetu SWPS w Warszawie
oraz
Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Neofilologicznego
serdecznie zapraszają do udziału w konferencji naukowo-dydaktycznej
Konferencja odbędzie się w dniach 15-17 września 2025 roku na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Tematem wiodącym obrad będzie mediacja, która stała się w ostatnich latach zagadnieniem często poruszanym w różnych kontekstach edukacyjnych. Ze względu na swą rosnącą rolę w europejskiej polityce językowej stała się ona przedmiotem zainteresowań zarówno badaczy teoretyków, jak i (glotto)dydaktyków (np. North 2000; Dendrinos 2006, 2013, 2022, 2024; North, Piccardo 2016; Janowska 2017; Piccardo, North, Goodier 2019; Janowska, Plak 2021; Kucharczyk 2020, 2022, 2024). Pierwsze badania nad mediacją w nauczaniu języków obcych prowadzone były w latach 2000-2003 i dotyczyły wówczas mediacji kulturowej. Ich rezultaty stały się częścią Europejskiego systemu opisu kształcenia językowego (ESOKJ, 2003). W najnowszej wersji tego dokumentu (CEFR Companion Volume, 2018) zagadnienie to potraktowano znacznie szerzej, a wszystkim wyróżnionym w jego ramach obszarom przyporządkowano deskryptory z odniesieniem do poziomów zaawansowania językowego.
Kompetencje mediacyjne są niezwykle przydatne w komunikacji we wszystkich sferach życia: prywatnej i publicznej, edukacyjnej oraz zawodowej (North, Piccardo 2016). W edukacji umiejętności te ułatwiają współpracę w grupie, wspomagają krytyczne myślenie, a dzięki temu – autonomię ucznia. Są nieodzowne między innymi przy negocjowaniu znaczeń, rozwiązywaniu konfliktów, poszukiwaniu płaszczyzny porozumienia w przestrzeni wielo- i międzykulturowej (Gee, Gee Milan 2020). Nie ulega zatem wątpliwości, że obecnie mediacja stanowi ważny cel i jednocześnie proces kształcenia językowego. Konieczność podejmowania działań mediacyjnych oraz rozwijania kompetencji w tym zakresie podkreśla nowa podstawa programowa kształcenia ogólnego (2024), tym samym ćwiczenia ukierunkowane na mediację pojawiają się w podręcznikach szkolnych, a umiejętności mediacyjne weryfikowane są m.in. podczas egzaminów językowych.
Podczas tegorocznej konferencji chcielibyśmy spojrzeć na mediację wielowymiarowo, uwzględniając jej aspekty kulturowe, społeczne, pedagogiczne, psychologiczne oraz prawne. Zapraszamy Państwa do udziału w konferencji, w tym do wygłoszenia referatów (czas wystąpienia 20 min. + 10 min. dyskusja) lub przeprowadzenia warsztatów (45 min.), w następujących sekcjach tematycznych:
Sekcje tematyczne:
Głównym językiem konferencji jest język polski, jednak z uwagi na rangę wydarzenia oraz istotność tematu, przyjmujemy również zgłoszenia w językach kongresowych.
Oprócz referatów w sekcjach, w trzecim dniu konferencji organizowane będą warsztaty dla nauczycieli języków obcych, tematycznie związane z wyszczególnionymi powyżej zagadnieniami. Zapraszamy do uczestnictwa w nich, jak również do ich przeprowadzenia. Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Propozycje referatów/warsztatów wraz z abstraktami (150-200 słów) należy przesłać w terminie do 30 kwietnia 2025 roku na adres: konferencjaptn2025@swps.edu.pl. Informację zwrotną o akceptacji tematu referatu/warsztatu przekażemy do 31 maja 2025 roku.
Więcej informacji na temat konferencji można znaleźć w pierewszym (pobierz) oraz niebawem w drugim komunikacie konferencyjnym.