Katedra Lingwistyki Stosowanej
Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej
oraz
Lubelskie Koło
Polskiego Towarzystwa Neofilologicznego
serdecznie zapraszają do udziału w konferencji naukowo-dydaktycznej
Polskiego Towarzystwa Neofilologicznego,
która odbędzie się w formie zdalnej lub hybrydowej w Lublinie
w terminie 27-29 maja 2021 r.
Temat konferencji:
Sprawności i podsystemy w nauce języka obcego
Nauka języka obcego polega na zapoznawaniu uczących się z różnymi jego elementami, które składają się na sprawności i podsystemy. Wiąże się to z równoczesnym rozwijaniem kompetencji komunikacyjnej i lingwistycznej, a tym samym z usystematyzowanym kształtowaniem wśród uczących się języka umiejętności wykorzystywania środków językowych w realizowaniu różnorakich funkcji komunikacyjnych. Efektywne przyswajanie poszczególnych podsystemów i stosowanie wiedzy o nich na poziomie receptywnym, jak też produktywnym w ramach sprawności językowych jest w znaczącym stopniu uwarunkowane dokonywanymi przez nauczyciela wyborami w zakresie metod, technik i materiałów nauczania, a także jego własnymi teoriami personalnymi. Nauczanie i uczenie się sprawności i podsystemów jest również przedmiotem dociekań empirycznych wyjaśniających specyfikę tych procesów i pomagających w diagnozowaniu występujących w tym obszarze trudności.
Komitet Organizacyjny ISB 13 i Komitet Sterujący ISB
z przyjemnością informują, że
13. Międzynarodowe Sympozjum na temat
Dwujęzyczności (International Symposium on Bilingualism) ISB 13
odbędzie się w dniach 10-14 lipca 2021 r. na Uniwersytecie Warszawskim. Ze względu na niepewną sytuację związaną z rozprzestrzeniająca się pandemią, konferencja będzie miała format zdalny.
Motywem przewodnim konferencji jest hasło Bilingualism in Flux, które przedstawia dwujęzyczność jako zjawisko dynamiczne i wielowymiarowe. Niestała natura dwujęzyczności rozumiana jest w dwójnasób. Po pierwsze, odnosi się do pozajęzykowych aspektów, które sprzyjają powstawaniu nie tylko zróżnicowanych, ale również efemerycznych społeczności dwujęzycznych na całym świecie. Po drugie, motyw przewodni odnosi się do procesów zachodzących w samym języku, który jest niestały z natury. Ponadto, zmieniająca się sytuacja na świecie pociąga za sobą konsekwencje lingwistyczne przejawiające się w rozwoju dwu- i wielojęzyczności, w zjawisku utraty języka, we wzajemnym oddziaływaniu na siebie współistniejących języków, czy utrzymaniu języków dziedziczonych.
Dear friends and colleagues,
I hope you are all coping with the current Covid-19 situation. In relation to this, please see below information about a Call for Proposals for an edited book entitled Effective Online Language Teaching in a Disruptive Environment from our good friend and colleague, Pete Swanson PhD, former President of ACTFL (American Council on the Teaching of Foreign Languages).
Szanowni Państwo, Członkowie i Sympatycy Polskiego Towarzystwa Neofilologicznego,
z przyjemnością przekazujemy jesienny numer Newslettera, w którym poznają Państwo dalsze, wciąż dynamicznie zmieniające się szczegóły organizacji przyszłorocznej konferencji PTN. Dzielimy się też dobrymi wiadomościami dotyczącymi zarówno wyników ewaluacji czasopisma Neofilolog w bazie Index Copernicus, jak i jego planów wydawniczych na nadchodzący rok. Gorąco zapraszamy do lektury (pobierz).
Z serdecznymi pozdrowieniami, w imieniu Zarządu Głównego PTN
dr hab. Joanna Zawodniak, prof. UZ
Szanowni Państwo,
miło Nam poinformować, iż ukazał się kolejny zeszyt czasopisma Polskiego Towarzystwa Neofilologicznego Neofilolog Nr 55/1 (2020): Interdyscyplinarność w glottodydaktyce – kształcenie nauczycieli pod redakcją Magdaleny Aleksandrzak, Sebastiana Chudaka i Joanny Góreckiej.
Zapraszamy do lektury.
Zespół Redakcyjny czasopisma Neofilolog
Światowy Kongres FIPLV (International Federation of Language Teacher Associations) pt. Language education in the times of global change: The need for collaboration and new perspectives zaplanowano jako wspólne przedsięwzięcie wraz z doroczną konferencją PTN w terminie 6-8 września 2021 r. Tym razem kongres odbędzie się w Warszawie.
Towarzystwo The Association for Language Learning (ALL), zrzeszające nauczycieli języków nowożytnych na całym świecie, udostępnia na swojej stronie internetowej http://www.all-languages.org.uk/ porady, linki i zasoby dla nauczycieli języków obcych pracujących lub mieszkających w izolacji. Ponadto zachęca do lektury swojego magazynu Languages Today w wersji cyfrowej, który dostępny jest dla wszystkich zainteresowanych czytelników bezpłatnie na stronie Towarzystwa. Niewykluczone, że wiedza na temat edukacji zdalnej będzie nam jeszcze potrzebna, dlatego zapraszamy do lektury!