Wydział Nauk Humanistycznych Uniwersytetu SWPS w Warszawie
oraz
Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Neofilologicznego
serdecznie zapraszają do udziału w konferencji naukowo-dydaktycznej
Konferencja odbędzie się w dniach 15-17 września 2025 roku na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Tematem wiodącym obrad będzie mediacja, która stała się w ostatnich latach zagadnieniem często poruszanym w różnych kontekstach edukacyjnych. Ze względu na swą rosnącą rolę w europejskiej polityce językowej stała się ona przedmiotem zainteresowań zarówno badaczy teoretyków, jak i (glotto)dydaktyków (np. North 2000; Dendrinos 2006, 2013, 2022, 2024; North, Piccardo 2016; Janowska 2017; Piccardo, North, Goodier 2019; Janowska, Plak 2021; Kucharczyk 2020, 2022, 2024). Pierwsze badania nad mediacją w nauczaniu języków obcych prowadzone były w latach 2000-2003 i dotyczyły wówczas mediacji kulturowej. Ich rezultaty stały się częścią Europejskiego systemu opisu kształcenia językowego (ESOKJ, 2003). W najnowszej wersji tego dokumentu (CEFR Companion Volume, 2018) zagadnienie to potraktowano znacznie szerzej, a wszystkim wyróżnionym w jego ramach obszarom przyporządkowano deskryptory z odniesieniem do poziomów zaawansowania językowego.
Kompetencje mediacyjne są niezwykle przydatne w komunikacji we wszystkich sferach życia: prywatnej i publicznej, edukacyjnej oraz zawodowej (North, Piccardo 2016). W edukacji umiejętności te ułatwiają współpracę w grupie, wspomagają krytyczne myślenie, a dzięki temu – autonomię ucznia. Są nieodzowne między innymi przy negocjowaniu znaczeń, rozwiązywaniu konfliktów, poszukiwaniu płaszczyzny porozumienia w przestrzeni wielo- i międzykulturowej (Gee, Gee Milan 2020). Nie ulega zatem wątpliwości, że obecnie mediacja stanowi ważny cel i jednocześnie proces kształcenia językowego. Konieczność podejmowania działań mediacyjnych oraz rozwijania kompetencji w tym zakresie podkreśla nowa podstawa programowa kształcenia ogólnego (2024), tym samym ćwiczenia ukierunkowane na mediację pojawiają się w podręcznikach szkolnych, a umiejętności mediacyjne weryfikowane są m.in. podczas egzaminów językowych.
Department of English Studies
Faculty of Pedagogy and Fine Arts, Kalisz
Adam Mickiewicz University, Poznań, Poland
Second Language Learning and Teaching:
Facing new challenges
SSLLT 2025
Kalisz, Poland, 2-4 June, 2025
This is the second conference that is organized under the auspices of Studies in Second Language Learning and Teaching, one of the leading journals in the field of linguistics and education. The main aim of the event is to showcase the latest theoretical proposals and empirical findings related to second language learning and teaching in a variety of educational contexts and at different educational levels, with a particular emphasis on new challenges that researchers and practitioners are currently confronted with. The conference will also constitute an important opportunity to bridge the gap between theory, research and everyday instructional practices.
The event will be organized by the Department of English Studies, Faculty of Pedagogy and Fine Arts, Adam Mickiewicz University, Kalisz, Poland. The chair of the Organizing Committee is Professor Mirosław Pawlak, Editor in Chief of SSLLT (pawlakmi@amu.edu.pl).
More information about the conference can be found on the conference website (visit).
Zapraszamy do nadsyłania artykułów opartych na referatach wygłoszonych podczas wrześniowej Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Dydaktycznej Polskiego Towarzystwa Neofilologicznego pt. Nauczanie i uczenie się języków obcych a otoczenie: naukowe, kulturowe, społeczno-gospodarcze, zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Neofilologiczne oraz Katedrę Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Teksty, które pomyślnie przejdą procedurę recenzowania, zostaną opublikowane w dwóch tomach czasopisma Neofilolog, których wydanie zaplanowano na drugi (30 czerwca) i trzeci kwartał (30 września) 2025 roku. Redaktorami tematycznymi poszczególnych numerów są:
- 64/2: dr hab. Mariola Jaworska, prof. UWM, dr Magdalena Makowska
- 65/1: dr hab. Mariola Jaworska, prof. UWM, dr Magdalena Makowska
Zachęcamy szczególnie do przygotowania artykułów w językach kongresowych (angielski, niemiecki, francuski). Istnieje również możliwość publikacji w języku polskim.
Teksty należy składać do 30 listopada 2024 roku za pomocą platformy Pressto. Wymogi edytorskie oraz informacje dotyczące procesu redakcyjnego odnośnie do artykułów w języku polskim dostępne są na stronie czasopisma (przejdź).
Wytyczne dla tekstów w językach obcych znajdują się na odpowiednich podstronach głównej strony czasopisma (należy przełączyć wersję językową w lewym górnym rogu).
Zespół Redakcyjny czasopisma Neofilolog
Szanowni Państwo,
informujemy iż dostępne jest sprawozdanie z tegorocznej konferencji PTN, która odbyła się w dniach 16-18.09.2024 w Olsztynie. Serdecznie zapraszamy do zapoznainia się z nim (pobierz).
Zaproszenie na Konferencję
Zapraszamy do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej pt. Applied linguistics in the face of the challenges of a changing world organizowanej przez Instytut Lingwistyki Stosowanej UAM. Wydarzenie to uświetnia XX. rocznicę powstania Instytutu Lingwistyki Stosowanej i jest okazją nie tylko do świętowania, ale także do spotkania w gronie znakomitych językoznawców i wymiany naukowych doświadczeń. Motywem przewodnim konferencji jest zmiana, w szerokim rozumieniu tego pojęcia oraz jej wpływ na rozwój humanistyki, a w szczególności lingwistyki stosowanej jako dyscypliny.
Szanowni Państwo,
w komunikacie o tegorocznej konferencji PTN pojawiły się nowe ważne informacje. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z nimi (przejdź).
Szanowni Państwo,
Zakład Dydaktyki Kultury i Mediów ILS UAM organizuje w dniach 17-18.05.2024 dziewiątą międzynarodową konferencję naukową MMDT: MultiMeDialecTransaltion. Jest to cykliczna konferencja, której tematem przewodnim są związki pomiędzy lingwistyką, mediami, komunikacją i studiami nad przekładem. Konferencje z cyklu MMDT organizowane są od 2002r., a ich poprzednie edycje odbyły się między innymi w Finlandii, we Włoszech i na Litwie.
Wszelkie szczegóły dotyczące konferencji, w tym CfP, ważne terminy oraz lista mówców plenarnych znajdują się na stronie konferencji (przejdź).
Zapraszamy do nadsyłania propozycji referatów do 29.02.2024 i do uczestnictwa w konferencji!