→ Nr 39/2 Neofilologa dostępny online
WPROWADZENIE
Jak wspomniano we Wprowadzeniu do numeru 39/1, celem Neofilologa nr 39 jest przedstawienie badań prowadzonych przez polskich naukowców dających się zaklasyfikować do dziedziny ogólnie nazwanej psycholingwistyką i akwizycją języków. Przedstawienie to ma charakter sprawozdania z prac prowadzonych obecnie w jednostkach w całej Polsce: Uniwersytecie Jagiellońskim (A. Otwinowska et alli, A. Kubiczek, I. Janowska, I. Kowal), Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie (M. Marzec-Stawiarska), Akademii Pomorskiej w Słupsku (A. Biedroń, D. Werbińska), Uniwersytecie Śląskim (A. Łyp-Bielecka, I. Dronia), Uniwersytecie Rzeszowskim (K. Mihułka), Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (K. Kotuła), Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II (M. Sowa, U. Paprocka-Piotrowska).
Dynamika rozwoju badań psycholingwistycznych, a w tym akwizycyjnych, wynika poniekąd z ich aplikacyjności - zainteresowania psychologów i lingwistów (psycholingwistów i akwizycjonistów) skupione między innymi na procesach komunikacji językowej oraz ich kognitywnych uwarunkowaniach zbieżne są z interesami badawczymi dydaktyków, zwłaszcza zaś glottodydaktyków. Jak bowiem zauważa Dakowska (2001: 16) „nie ma takich procesów uczenia się, które jednocześnie nie byłyby procesami poznawczymi". Glottodydaktyka, dziedzina powoli zdobywająca własną odrębność i autonomię poznawczą (Wilczyńska i Michońska-Stadnik 2010), a której przedmiotem badań jest nauczanie/uczenie się języków nieprymarnych, odwołuje się do wyników badań z zakresu psycholingwistyki i akwizycji języków, wskazując na rolę procesów poznawczych w przyswajanu i użyciu języka obcego.
W tomie 39/2 dominują więc teksty o charakterze akwizycyjno-dydaktycznym. Poruszają zagadnienia związane z metodami pracy w klasie: pracą w grupach (I. Janowska, I. Kowal), wykorzystaniu języka ojczystego (A. Łyp-Bielecka) czy komponentu kulturowego (K. Mihułka) w procesie przyswajania języka, jak również zagadnień szerszych: podejścia komunikacyjnego i zadaniowego w pracy z klasą (M. Sowa) oraz sposobów aktywizacji uczacych się (K. Kotuła).
Wszystkie prezentowane teksty są oryginalne, a ich obecność w numerze 39 ma głębokie uzasadnienie merytoryczne. Jako badacz prowadzący prace głównie z zakresu psycholingwistyki i akwizycji języków, jestem zdania, że ta seria artykułów jest znaczącym krokiem w upowszechnianiu wiedzy teoretycznej oraz rozwiązań praktycznych stojących u podstaw pracy nad umiejętnością posługiwania się, uczenia się i nauczania języków.
Urszula Paprocka-Piotrowska
BIBLIOGRAFIA
Neofilolog 39/2 (2012)
SPIS TREŚCI
WPROWADZENIE: Urszula Paprocka-Piotrowska - 115
ARTYKUŁY
1. Iwona Janowska - Praca w grupach jako forma realizacji celów komunikacyjnych i refleksji nad językiem - 117
2. Iwona Kowal- Dynamika i struktura grupy w klasie językowej - 131
3. Krzysztof Kotuła - Créer un environnement interactif en classe de FLE -147
4. Aleksandra Łyp-Bielecka - W jaki sposób lekcja języka ojczystego może przyczynić się do rozwoju wielojęzyczności uczniów? -157
5. Krystyna Mihułka - Komponent kulturowy a proces przyswajania języka obcego - 171
RECENZJE - 185
SPIS TREŚCI W JĘZYKU ANGIELSKIM - 195